2873SE-W265 Side flex Spiral Top Chains
2873SE-1
Pitch: 38.1mm
Width Optional: 265mm
Bottom Chain: 12A Side Curve Chain
Bearing: 6200Z
Max Speed: 60m/min
Product Details
Product Parameters
HongLi Chains Width Min.R. Working Load(Max.)N Weight(KG/M)
mm Inch R(mm) SS304 MS Plastic SS304 MS
2873SE-W265 265 10.5 450 3400 4500 5.29 1.45 1.45
SE: With Rubber
Used in Spiral conveyor, with 6200Z bearing, low friction, long service life. Top chains is POM material. Friction rubber strip is TPR material. Bottom chain is 12A-1 stainless steel or carbon steel optional.